Jdi na obsah Jdi na menu
 


YULE

Vánoce jsou jedny z nejrozšířenějších svátků na světě. Je to asi tím, že se jedná zimní slunovrat(nepočítám komercializaci). Zimní slunovrat nastane, když slunce vstoupí do Kozoroha a to je 21. prosince, kdy je nejdelší noc a nejkratší den roku. Je to počátek rostoucí části zimy a je to též střed zimy. Od tohoto dne se dny začnou tiše prodlužovat.

Je to též čas, kdy bohyně opět porodí Slunce a kdy se odehrává boj mezi Cesmínovým králem a Dubovým králem. Cesmínový král reprezentuje smrt a temnotu, vládne od Samhainu a Dubový král reprezentuje znovuzrození a život. Cesmína král dosáhne svého času (padne), když Slunce začíná pomalu stoupat . Pak Cesmínový král odchází do podsvětí a tím dovolí Dubovému králi, který reprezentuje znovuzrození a život, aby se znovuzrodil a připravil zem na jaro a úrodu.

Jeho oslavy se datují od let kolem roku 3800 př.n.l. Zimní slunovrat byl slaven Římany, Angličany, Egypťany, starověkými germánskými a keltskými kmeny, ale styl a podstata jejich oslav byl velmi rozmanitý. Zimní slunovrat splývá s přijatými křesťanskými vánočními svátky. Vánoce byly jedny z pohyblivý svátků, slavili se v mnoha různý datumech během roku. Ve 14. století vybral papež Julius 25. prosinec, protože se to schodovalo s pohanskými rituály zimního slunovratu. Záměr byl jasný nahradit pohanské oslavy jednou křesťanskou.

Křesťanská tradice vánočního stromku má své původy z pohanských oslav. Pohanské rodiny přinesly domů živý strom a tak i duchy dřeva, kteří měly držet místo teplé během chladných zimních měsíců. Zvonky zavěšené tak aby mohli duchové říct, kdy jsou přítomni. Jídlo a dárky byli zavěšené na větvích pro duchy a pěticípá hvězda, pentagram, symbol pěti elementů, byl umístěn na špičce stromu. Vánoce jsou slaveny ohněm s použitím vánočního polínka. Jestliže budete symbolicky pálit polínko, tak pořádně vyberte poleno z dubu nebo sosny (nikdy ze starého stromu).Tradičně se necháva část polena do příštího roku na Yule. Část polena ponechejte a ono bude po celý rok chránit váš domov.

Také známý jako: Vánoce, zimní slunovrat, Yuletide (germánský), Alban Arthan (Caledonii), nejdelší noc roku.

SAMHAIN

Samhain je obecně považován za čarodějnický Nový rok ale původně to byl keltský konec roku a začátek tmavé poloviny roku neboli zimy. Obecně slaví 31. října a můžete ho vidět slavit pod názvy: předvečer svátku Všech svatých (Halloween), čas oběti, Třetí žne(Third Harvest), Samana, Den mrtvých (Mexiko-Dia de Muertos), Old Hallowmass(skotsko /keltský), Předvečer Saman(Vigil of Saman), Shadowsfest(Strega) ,Samuinn, ale někdy se slaví 1. listopadu Listopadová noc, svátek Všech svátých, který v sedmý století vytvořila katolická církev a druhého Dušičky, kdy je kostel ověšený do smutečního a lidé prosí o duši mrtvých aby byl zkrácen jejich očistec.

Jak můžeme již usuzovat patřím tento sabat mezi velké a nejen to je jednou ze dvou "nocí duchů" druhá je Beltane. To je magické období, kdy jsou pravidla času a prostoru dočasně zmizí a tím se zvedne tenký "závoj" mezi světy. V tuto dobu je snadná komunikace se zesnulými předky. Je to také doba učení Temného tajemství a poznání Temného otce a temné matky, jež jsou symbolizováni babiznou a a jejím starým manželem. V tuto dobu se Wicca rozloučí s bohem až do té doby než se připraví na znovuzrození o Vánocích. Je to čas konců vztahů a špatných situací a je to také čas kdy můžete vidět záblesk naděje v budoucnu a také čas na vzpomínky na naše předky a všichni ti, kdo byl před námi.

Původně to byl "svátek mrtvého" a byl slavený v keltských zemích opuštěním jídla a nabídky tlustého krajíce chleba pro putující mrtvé. Dnes se ještě praktikuje tradice ,že se jednotlivé svíčky nechali okně svítit jako pomoc duchům předků aby našli milovaný domov. Také se chystali zvláštní židle u stolu nebo kolem ohniště pro neviditelného hosta. Jablka byla dávána poděl cest na okraj silnic pro duchy, které zabloudily nebo neměli žádné potomky , které by se o ně postarali. Vyřezávané dýně měli znázorňovat ochranné duchy. Tato noc byla a je plná magie a chaosu. Dělali se žerty na nic netušící osoby, po setmění se po se lidé oblékli do bílého (jako duchové), nosili převleky zhotovené ze slámy, nebo se oblékli za opačné pohlaví jako náznak pošetilosti přírodních duchů.

To byla doby kdy byl dobytek poražen jako jídlo pro pozdější měsíce. Plodiny, které byli po Samhainu na poli se už nesměli sbírat, byli pro duch přírody. Byli stavěny ohniště, do kterých se házeli kosti jako oběť za zdravý a hojný dobytek v Novém roce. Ohniště ještě byla značena jmény rodin. Uprostřed vesnice byla vatra, která symbolizovala jednotu. Popel z těchto ohňů byl pak rozprášen na sklizená pole a měl za účel chránit a žehnat zemi. Ale ještě předtím se o oslavě věštilo počasí, příchod štěstí, sjednávaly manželstvím pro příští rok. Římané adaptovali tento keltský svátek jako svoje vlastní a v prvním století n.l. se Samhain stal další částí římských tradic slavících se v říjnu, jako jejich den Pomona, římská bohyně ovoce a stromů. Symbol Pomony je jablko, které by mohlo vysvětlit původ americké moderní tradice chňapání po jablkách o Halloweenu.

Čarodějky jsou asi automaticky spojovány také s Halloweenem. Nejen protože je to jejich Nový rok, ale hlavně kvůli církvi v dobách inkvizice tu byli pověry jako,že čarodějnice se scházeli na schůzkách dvakrát do roka kdy byli převlečené v 30.dubnu - předvečerech Prvního máje a další byl v předvečer 31.října. Čarodějky se shromáždily na tyto noci, přijíždějící na košťatech, slavit společnost hoštěnou ďáblem. Pověry vypravovaly o čarodějkách vrhající kouzla na nevinné lidi. Říkalo se, že jestli jste chtěli potkat čarodějnici, museli jste si dát šaty na naruby a chodit obráceně na předvečer svátku Všech svatých. Pak o půlnoci byste viděli čarodějnici. Černá kočka dlouho byla spojená s čarodějkami. Mnoho pověr se vyvinulo o kočkách. V to se věřilo hlavně proto, že čarodějky se mohly měnit v kočky. Někteří lidé také věřili, že kočky byli duchové mrtvých.

OSTARA

Ostara jedním z malých sabatů. Slavících se 21. března na jarní rovnodennost, kdy je noc, stejně dlouhá jako den. A od tohoto dne, má den, čím dál větší převahu nad nocí . Je to oslava příhodu jara. Je to čas, kdy se vše probouzí a život začíná nabírat na síle a růstu. Příroda se svým způsobem znovuzrodí.

Také bychom svůj domov měli očistit od všech negativních vlivů, které se v našem domově a i v nás samých nashromáždily přes zimu. Klasickým příkladem je dobře známý "jarní úklid" a snad tímto bychom měli změnit náš pohled na jarní úklid ne jako vynucené zlo, ale jako očistu. Sám úklid je spojený s prací a pohybem rukou, ať to je již čistění skvrn nebo utírání podlahy. To vše byste měli dělat "ve směru hodinových ručiček". Pohané věří, že tento zvyk pomáhá v naplnit domov dobrou energií přinášející růst.

Tato část roku je též znamenitá, k začátku něčeho nového nebo k nějakému kompletnímu obnovení. Měli bychom obnovit myšlenky, sny a cíle, ale i vztahy.

Symboly používané pro toto období jsou hlavně vajíčka a zajíc. Proč? Žloutek je jako zlatá koule reprezentující boha Slunce. Bílá skořápka je bíla jako bohyně a celé vajíčko je symbolem znovuzrození("Velikonoční vejce"). Co se týků zajíce nebo chcete-li králíka je to podle germánské měsíční bohyně Eostre, která byla patronkou zajíce(králíka).Vlastně je tu zvláštní shoda jména bohyně Eostre a název pro Velikonoce v anglickém jazyce(Easter).

Ještě před Velikonocemi na Hromnice se Velká matka bohyně opět mění v dívkou aby byla připravena na Velikonoce přivítat mladého boha Slunce. Z tohoto spojení se o devět měsíců později, na zimní slunovrat narodí dítě.
A podle Řeckých mýtů se Persephone vrátí na jarní rovnodennost zpět na tento svět a její matka Demeter(bohyně úrody), oslaví návrat dcery tím, že přinese zpět jaro na zemi, která byla za dceřiny nepřítomnosti studená a neúrodná.

Ostara je nám též dál známá jako Velikonoce, Oestara, Eostre´s day, obřad Eostre, Alban Eilir, Svátek stromů, a Zvěstování Panny Marie.

IMBOLC

Imbolc (vyslovuje se im-molk ) se slaví 2. února říká se mu také Imbolg (imbulg),Oimelc, Brigid, Imbolic (keltský), Disting(germánský, 14. února), Hromnice, Candlemas, Candlelaria (mexický), svátek Snowdrop(sněženek), svátek světel nebo svátek Panny Maria.je to první jarní svátek. Je to také čas, kdy ovčí a jiná stáda zvířat porodila. Věří se, že Oimelc znamená z galského slova ovčí mléko. A imbolc z " in belly" neboli česky v břiše. Brigid je název pro keltskou bohyni uměleckého kovářství.
Imbolc je časem, kdy oslavujeme rostoucí sílu boha, který je ještě ve své děcké formě, nabývá sil do té doby, než bude připravený na jaře ohřát zemi. Právě tak slavíme návrat aspektu bohyně, dívky (panny). Jak pozvolna jejich síla a světlo roste, mi můžeme růst s ním. Tento svátek je svátkem světla, inspirace a časem, kdy se naše cesty upevňují. Imbolc je také díky přibývající sluneční síle příslibem jara . Ještě je sníh, ale pomalu se začínají objevovat mezi roztátými ostrůvky nebo nad tenkou vrstvou sněhu sněženky, krokusy, bledulky. Semena, která začnou klíčit v zemi budou klíčit i uvnitř nás.
Pro starověké pohany to bylo čas, kdy začali připravit svoje zemědělské vybavení pro příchod jara a letních měsíců. Pro ně to byl čas přípravy a pohotovosti.
Tento svátek oslavuje dívku jako nevěstu. Dělají se obilné panenky, které jsou vytvořeny z ovesné nebo pšeničné slámy a jsou umístěny v košíku s bílými květinami. Pak mladé dívky jdu od domu k domu a dárky, které jsou jim věnovány znázorňují vzájemnou sounáležitost, rodinu. Později podle tradičního svátku, dělají starší ženy panenkám špičaté pruty. K panenkám přidělají pruty, které mají držet přidělané do rána. Ráno se ohniště prohlídne, jestli magické pruty shořeli, pokud ano je to dobrá předzvěsti. Brighitiny kříže se dělají z pšeničných stonků, které jsou symbolem ochrany a blahobytu v přicházejícím roce. Svíčky jsou umístěny v každé místnosti v domu jako symbol obrody slunce.
Vhodné rituály pro tento svátek jsou oslavy slunce, světla, inspirace stejně tak, je dobré zasvětit rituály bohyni Brighid. Tento čas je také ideální pro věštění z budoucnosti skrz tarot, runy nebo trans. Pokud potřebujete pohled do budoucnosti nebo minulosti, aby vám pomohla při vašem plánován,í, tak tento svátek je ideální

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

locika

(locika, 10. 2. 2019 13:10)

jeeeeee to blbost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

celková připomínka

(Xyrinda, 1. 8. 2012 20:40)

Promin, beru si to asi příliš osobně, trošku jsem ti to tady prošmejdila a máš tu hodně nedostatků když už chceš něco zveřejňovat měla bys to mít úplné a přesné ... viz tady upozornění
Salicti - o chybějících svátcíchm v kamenech ses taky trošku zapoměla - některé kameny se dobíjejí sluníčkem, jiné zase měsíčním svitem, dále pak bys měla podotknout , že kameny fialové a modré barvy se spolu nesnesou ani s ostními kamenami a vybíjejí se, jak už jsem psala ve dnech si se taky docela sekla co se významů týče...
holka nezahrávej si s magii, nehledě toho, že se toho tady může někdo chytnout a bude pěknej průšvih já se zabívám magii 20 let a nemůžu ještě říct že jsem dobrá... takže pokud tě to opravdu tolik zajímá sežen si víceto podkladů a pátrej, ptej se ale nedělej věci polovičatě :-)

každý si myslí , že si koupí balíček Tarotu a jednu knížku a je z něj čaroděj, ale tak to není .. je to o tom sbírat zkušenosti, potkávat lidi stejného zájmu a zkušnosti si předávat a pak můžeš o sobě tvrdit že jsi čaroděj .. na tebe nenarážím to tady píšu obecně pro všechny - netvrdím že jsi něco takového řekl(a) jen upozornění a rada

pokud máš nějaký dotaz nebo ti je něco nejasného klidně mi napiš ráda pomůžu s pozdravem Xyrinda Silwerangel

XSilwer@email.cz

Jééj :DD:)

(Simonasan, 8. 6. 2012 21:10)

No, mám moc pěknou a hlavně užitečnou stránku!:D Zaujalo mě, že jsem se narodila 21.3. na svátek "OSTARA" :):D..Asi proto mě zajímá Bílá magie a bohové :DD

Re: Jééj :DD:)

(Simonasan, 8. 6. 2012 21:11)

*máš :D

Výhrady

(Salicti, 20. 11. 2011 17:13)

Mám trochu velké výhrady. Chybí ti tady ještě 2 hlavní svátky a dva menší. Jinak k upírům bych měl taky výhrady, ale budu to tady raději rozmazávat. Ale celkem pěkné stránky.

Blb

(jana, 13. 4. 2007 10:56)

rsdgeesgeztwerg rtgdsfsggs sd dr rewe r