Jdi na obsah Jdi na menu
 


POSVÁTNÉ ROSTLINY A KVĚTINY

Sbíráte-li kořeny rostlin, je vhodné tak činit, když měsíc "couvá", zatímco listy a květy je vhodné trhat, když měsíc "dorůstá." Vždy se k rostlině chovejte ohleduplně a pokud právě nepotřebujete celou, vezměte si jen minimální potřebnou část. Stejně slušně se chovejte i k okolní přírodě. Uvědomte si, že vaše chován je pro postiženou bylinu utrpením.

U léčivých bylin lze předpokládat, že vám neuškodí; přesto v případě nemoci doporučuji vždy návštěvu lékaře. Příroda je sice mocná, ale věda také není k zahození. :) U ostatních rostlin, které považujeme za jedovaté, silně nedoporučuji jejich užívání.

Lidé odedávna věřili, že rostliny a květiny mají nadpřirozené vlastnosti. Květiny doprovázely významné události od narození až po smrt a rostlinné výtažky jsou podstatnou součástí moderního lékařství. Rostlinou používanou v souvislosti s věštěním a vizemi byla mandragora, protože její kořeny připomínají lidskou postavu, a vrba, jejíž pruty se dodnes používají při hledání podzemní vody. Světlík a sporýš patří k rostlinám, používaným pro přivolání vizí. Moudré ženy - neboli čarodějnice - dřívějších dob obvykle žily v blízkosti přírody a pěstovaly si své zvláštní rostliny. Jejich zahrada byla svatyní, lůnem, z něhož se rodily rostliny používané pro léčení v magii. Používaly se při zaříkadlech pro odvrácení nebezpečí, pro získání milence, pro získání štěstí, zdraví a bohatství, ať už duchovního či jiného.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rostlinky

(Beruška, 31. 3. 2011 10:28)

Hm..dobrý